Budowa domu jest sporym wyzwaniem zarówno pod względem logistycznym, jak i finansowym. Kosztorys inwestycji warto przygotować odpowiednio wcześnie, aby sprawnie kontrolować wydatki na każdym etapie prac. Budżet powinien być zaplanowany realistycznie nie tylko w przypadku budowy domu od podstaw, ale też przy okazji każdego remontu. W ten sposób można uniknąć nieprzewidzianych wydatków, a także dobrze zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych kosztów dodatkowych.
Koszty a podstawowe formalności
W kosztorysie warto na początek uwzględnić wszystkie wydatki związane z podstawowymi formalnościami, takimi jak zakup działki czy spełnienie różnych wymagań prawnych. Inwestycja w nieruchomość wymaga sporządzania aktu notarialnego, którego koszty zależą głównie od wartości samego gruntu. Warto też uwzględnić opłaty związane z pozwoleniami budowlanymi, projektami technicznymi czy geodezją. Koszty te mogą być dość zróżnicowane, zależnie od lokalizacji planowanej inwestycji. Jeżeli natomiast planowany jest tylko remont domu, formalności są z reguły bardziej ograniczone i mniej obciążające finansowo. Wydatki trzeba jednak dobrze oszacować również w takim przypadku, zwłaszcza w przypadku planowanej rozbudowy budynku lub zmiany jego docelowego przeznaczenia.
Wydatki na projekt i adaptację
W kosztorys trzeba wliczyć również projekt budowlany, które stanowi podstawę do realizacji wszystkich prac. Inwestorzy mają do wyboru dwa podstawowe rozwiązania. Projekt gotowy pozwala na szybkie rozpoczęcie inwestycji i jest tańszy, jednak zwykle trzeba go zaadaptować pod kątem wymagań prawnych czy warunków gruntowych działki. Z reguły zawiera on wszystkie szczegóły dotyczące instalacji, technologii budowy czy użytych materiałów. Inaczej wygląda to w przypadku projektu indywidualnego, który jest opracowywany całkowicie od podstaw. Rozwiązanie to daje większe możliwości personalizacji, ale jest droższe. W wielu przypadkach projekt indywidualny jest jednak konieczny, np. jeżeli działka cechuje się nietypowymi warunkami terenowymi. Remonty również mogą wymagać sporządzenia odpowiedniego projektu, jeżeli ich realizacja wiąże się ze znaczną rozbudową lub przebudową obiektu.
Koszty realizacji prac budowlanych i remontowych
W głównej części kosztorysu trzeba zawrzeć wydatki związane z realizacją prac budowlanych, które rozpoczynają się od odpowiedniego przygotowania samego terenu. W przypadku inwestorów przeprowadzających remont domów, niezbędne jest ustalenie kosztów wynikających ze specyfiki z zaplanowanych prac – np. wymiany dachu czy wzmocnienia fundamentów. W obu sytuacjach należy wliczyć w kosztorys współpracę ze specjalistami. Budowę i remonty domów oferuje firma New-House, której fachowcy posiadają wieloletnie doświadczenie w realizacji prac budowlanych i wykończeniowych. W koszty trzeba też wliczyć wszystkie wykorzystane materiały. Ich ceny zmieniają się dynamicznie, zależnie od sytuacji rynkowej rynkowej czy pory roku. Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj i jakość użytych materiałów budowlanych czy wykończeniowych. Znaczne wydatki generują chociażby remonty starych domów, w których konieczna jest wymiana lub renowacja archaicznych i zniszczonych elementów konstrukcji.
Nadzór budowlany i nieprzewidziane wydatki
W kosztorysie trzeba uwzględnić także wydatki na nadzór budowlany, który zapewnia prawidłowy przebieg wszystkich prac. Kierownik budowy zapewnia sprawne monitorowanie postępu prac, a także ich zgodność z projektem i przepisami budowlanymi. Nie bez znaczenia pozostają również wszystkie wydatki nieprzewidziane, o których warto pamiętać. Każda inwestycja może się wiązać z nagłymi trudnościami, wynikającymi chociażby z problematycznych warunków gruntowych czy nieoczekiwanym wzrostem cen materiałów lub robocizny. W budżecie warto więc zaplanować zabezpieczenie finansowe, które umożliwi ukończenie prac w każdej sytuacji. Podobnie wygląda to w przypadku przebudowy czy renowacji budynku. Remonty na wysokim poziomie często wiążę się z modernizacją całej struktury budynku, co może generować dodatkowe i nieprzewidziane wydatki.
– artykuł promocyjny