ogrodzenie
Artykuł

Jak zrobić ogrodzenie tymczasowe?

Ogrodzenie tymczasowe jest niezbędne w miejscach, w których prowadzi się prace budowlane, a także tam, gdzie odbywają się imprezy masowe. Taka konstrukcja musi skutecznie zabezpieczać teren przed wstępem nieuprawnionych osób. Jakie ogrodzenie wybrać i jak je postawić

Czym powinno cechować się ogrodzenie tymczasowe?

Ogrodzenie tymczasowe z założenia ma być wykorzystywane przez maksymalnie kilka miesięcy. Taka konstrukcja powinna więc być:

  • tania – jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, inwestor nie poniesie dużych strat;
  • mobilna – by można było ją łatwo przenieść w kolejną lokalizację czy przestawić, gdy będzie potrzebne poszerzenie wjazdu dla dużych maszyn. To ważne zarówno na budowach, jak i w trakcie imprez plenerowych;
  • łatwa w montażu i demontażu – nie powinna wymagać użycia specjalistycznych narzędzi;
  • stabilna – by mogła skutecznie zabezpieczać zarówno imprezy masowe, jak i teren budowy;
  • odporna na działanie czynników atmosferycznych – zwłaszcza w sytuacji, gdy ma być użytkowana przez kilka miesięcy bez przerwy.

Ogrodzenie tymczasowe można zamontować samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów. Najważniejsze, by było ono stabilne i skuteczne. Nie może być w nim luk, które umożliwiłyby przypadkowe wejście na określony teren.

Obecnie na rynku znajdziesz co najmniej kilka wariantów ogrodzeń tymczasowych. Niektóre z nich sprawdzą się wyłącznie na placach budowy, a inne można wykorzystać również na chodnikach i trawnikach – do wyznaczania trasy biegów, kierowania kolejki, odgradzania terenu imprezy plenerowej itd.

Jakie są dostępne wersje ogrodzeń tymczasowych?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje ogrodzeń tymczasowych. Na placach budowy dużą popularnością cieszy się metalowa siatka, którą rozwija się między słupkami. Zabezpiecza ona teren przed wstępem nieupoważnionych osób, a w razie jej uszkodzenia nie ponosi się dużych strat. Często inwestorzy wykorzystują tymczasowe drewniane podpory zamiast docelowych, wykonywanych z metalu i wtapianych w betonowy fundament. Takie rozwiązanie obniża koszt ogrodzenia terenu – to ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy po zakończeniu prac ma tam stanąć np. elegancki płot kuty.

Jeśli jednak inwestor nie chce kupować dwóch osobnych ogrodzeń (tymczasowego i docelowego), może zdecydować się na konstrukcję panelową. To estetyczny, solidny płot, który będzie pełnić swoją funkcję również po zakończeniu prac budowlanych. Jeśli dojdzie do uszkodzenia fragmentu ogrodzenia, wystarczy wymienić poszczególne panele na nowe.

Znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są jednak konstrukcje mobilne. Sprawdzą się one zarówno na placach budowy, jak i terenach, na których organizuje się wydarzenia plenerowe. Można ustawić je nawet na betonie, na specjalnych podstawach. Są one zgodne z przepisami budowlanymi, a także tymi dotyczącymi organizacji imprez masowych.

Mobilne ogrodzenie tymczasowe na wynajem

Wygodnym rozwiązaniem jest ogrodzenie tymczasowe na wynajem. W wielu przypadkach inwestycja we własną konstrukcję jest bowiem nieopłacalna – zwłaszcza gdy potrzebujesz jej tylko jednorazowo. Wypożyczając płot, możesz wybrać potrzebną liczbę modułów, a także skorzystać z opcji transportu i montażu przez specjalistów. Po zakończeniu użytkowania ogrodzenia wystarczy je zwrócić – nie trzeba martwić się koniecznością jego przechowywania czy sprzedaży.

Ogrodzenia tymczasowe na wynajem mają formę paneli, które można ze sobą łączyć. Są one stabilne, a zarazem na tyle lekkie i poręczne, by dało się je szybko postawić i zdemontować. Konstrukcje te mogą mieć dowolną wysokość – dobiera się ją do rodzaju obszaru, jaki ma chronić płot. Dla przykładu, ogrodzenia zabezpieczające scenę czy kolejkę na imprezach masowych są znacznie niższe niż te otaczające place budowy.

Ogrodzenia tymczasowe mogą mieć różne formy. Najważniejsze, by skutecznie zabezpieczały dany teren i przetrwały aż do momentu zakończenia budowy czy imprezy plenerowej.


– artykuł promocyjny

Tagged
Redakcja
Redakcja portalu prawydom.pl to zespół ekspertów z bogatym doświadczeniem w dziedzinie życia i stylu domowego. Nasza pasja i wiedza o budownictwie, aranżacji ogrodów, nowoczesnych technologiach oraz kulinariach pozwalają oferować użytkownikom kompleksowe porady, które zmieniają ich domy w prawdziwe oazy spokoju. Regularnie aktualizujemy nasze treści, dostosowując je do najnowszych trendów i zmieniających się potrzeb naszych czytelników. Dzięki nam, każdy może cieszyć się pięknym i funkcjonalnym domem. Dołącz do szerokiego grona zadowolonych użytkowników, którzy dzięki naszym poradnikom, inspiracjom i recenzjom odkrywają, jak w pełni wykorzystać potencjał swojego domu.
https://prawydom.pl